Autostrada Transilvania, blocată. A început cea mai mare operațiune militară din Europa!

S-a dat startul celei mai mari operațiuni militare din Europa după cel De-al Doilea Război Mondial, SWIFT RESPONSE 24.
S-a dat startul celei mai mari operațiuni militare din Europa după cel De-al Doilea Război Mondial, SWIFT RESPONSE 24.
În cadrul exercițiului SWIFT RESPONSE 24 va avea loc una dintre cele mai mari operațiuni de desant aerian din Europa de după cel de-Al Doilea Război Mondial, cu implicarea a aproximativ 2.000 de parașutiști din Franța, Germania, România, Spania, Statele Unite ale Americii și Țările de Jos.
SWIFT RESPONSE 24 este un exercițiu specific misiunilor de desant aerian, al cărui scenariu presupune recuperarea unei baze militare ocupate, prin realizarea superiorității aeriene, parașutarea unei forțe aliate și executarea de trageri reale în poligon (LIVEX).
Pe teritoriul României, exercițiul este condus de Forțele Armate Germane în parteneriat cu Forțele Terestre Române, cu sprijinul Forțelor Aeriene Române.
Citește și:
- 21:37 - David Popovici, al treilea aur la Campionatele Naționale de la Otopeni! A dominat și proba de 100 m liber
- 21:30 - Oana Țoiu, după ce l-a convocat pe ambasadorul Rusiei la MAE: „Pentru prima dată nu a putut nega că drona este a lor”
- 21:20 - Trump a anulat în ultimul moment deplasarea delegației SUA în Pakistan. Negocierile indirecte cu Iranul, blocate
- 20:51 - Accident grav în Buzău cu cinci răniți: două mașini s-au ciocnit pe DJ 214A
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














