Niculescu şi Halep s-au calificat în optimile turneului de la Montreal

Echipa formată din Simona Halep şi Monica Niculescu s-au calificat în turul doi al turneului de la Montreal, Canada, după de au învins perechea Gabriela Dabrowski/Alla Kudriavţeva (Canada/Rusia), scor 6-3, 6-2.

Aflate la primul meci jucat împreună la dublu, Halep şi Niculescu s-au impus în doar 58 de minute. În primul set, cele două jucătoare din România şi-au pierdut serviciul o singură dată, însă au reuşit două break-uri, suficient cât să îşi adjudece primul act cu 6-3. În cel de-al doilea set, Halep şi Niculescu au servit excelent şi au mai reuşit încă două break-uri, scor 6-2, scrie MEDIAFAX.

Datorită acestui succes, dublul Halep/Niculescu şi-a asigurat un cec în valoare de 9.090 de dolari şi 105 puncte WTA.

În runda următoare, cea a optimilor de finală, Simona Halep şi Monica Niculescu vor juca împotriva unui cuplu din Ucraina, Katerina Bondarenko/Olga Savchuk. În primul tur, viitoarele adversare ale dublului din România au trecut, scor 6-2, 6-2, de Timea Babos şi Lucie Safarova (Ungaria/Cehia).