Răsturnare de situație la BEC: după ce i-au înregistrat candidatura, au sesizat procurorii pentru listele de semnături

Răsturnare de situație la BEC: după ce i-au înregistrat candidatura, au sesizat procurorii pentru listele de semnături
Biroul Electoral Central a anunțat, în urma ședinței de astăzi, că a decis să sesizeze organele de urmărire penală cu privire la listele de susținători depuse de candidatul independent John-Ion Banu-Muscel pentru alegerile prezidențiale din acest an.
Decizia a venit după ce BEC a decis înregistrarea candidaturii lui John-Ion Banu-Muscel pentru că, potrivit legii, forul nu are competența de a analiza autenticitatea semnăturilor.
Decizia a fost luată în urma analizării documentelor depuse, în care s-au constatat „elemente de similitudine între scrisul de mână al susținătorilor și semnăturile acestora”. Acest aspect a ridicat suspiciuni cu privire la autenticitatea listelor și a determinat BEC să trimită cazul către instituțiile abilitate pentru investigații suplimentare, a anunțat BEC, într-un comunicat.
În conformitate cu jurisprudența Curții Constituționale, în special considerentele nr. 11-13 ale Hotărârii nr. 4/2019, Biroul Electoral Central nu are competența de a stabili dacă o listă de susținători a fost întocmită în fals. Totodată, considerentul nr. 13 al aceleiași hotărâri precizează că „răsturnarea prezumției de veridicitate a acestor semnături se poate face numai prin constatarea falsului, în condițiile prevăzute de lege”.
Având în vedere lipsa competenței BEC în ceea ce privește verificarea autenticității semnăturilor, instituția a dispus transmiterea documentelor către autoritățile competente pentru investigații suplimentare. Decizia are ca scop clarificarea legalității listelor de susținători și respectarea cadrului legislativ privind procesul electoral.
Citește și:
- 20:15 - Conflict violent într-o stație GPL din București. Un bărbat a ajuns la spital, după ce un taximetrist l-a înjunghiat
- 13:52 - Percheziții în Bihor: două doctorițe, acuzate că au raportat consultații fictive
- 08:49 - Alexandru Bălan, condamnat pentru tentativă de trădare, predat autorităților moldovene: anunțul Poliției Române FOTO
- 11:56 - ANAF a intrat pe fir în cazul fostului șef ITM București, după ce a fost surprins la volanul unui Lamborghini de 300.000 euro
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













