Alertă la Kiev! Un elicopter a căzut peste o grădiniță. Ministrul de Interne a murit

Elicopter căzut în Kiev. Foto/Magnolia TV
Șeful Ministerului Afacerilor Interne al Ucrainei, Denis Monastyrsky, a murit în urma unui accident de elicopter în Brovary, regiunea Kiev, a declarat șeful Poliției Naționale a Ucrainei, Igor Klymenko. Autoritățile de la Kiev anunță că, până acum sunt 16 persoane declarate decedate, doi sunt copii. Dintre acestea, nouă se aflau la bordul elicopterului. 22 de victime sunt în spital, 10 dintre ele sunt copii”, a spus Klymenko.
La Brovary, conducerea Ministerului Afacerilor Interne - ministrul, prim-viceministrul și secretarul de stat - a murit în urma unui accident de elicopter, miercuri.
Acest lucru a fost anunțat pe Facebook de șeful Poliției Naționale, Ihor Klymenko, relatează Ukrinform.
În total, se știe că 16 persoane au murit, inclusiv 2 copii. La bordul elicopterului se aflau 9 persoane.
22 de victime se află în spital, dintre care 10 copii.
În orașul Brovary, regiunea Kiev, un elicopter a căzut în apropierea unei grădinițe și a unei clădiri rezidențiale și există victime.
Oleksiy Kuleba, șeful OVA de la Kiev, a raportat acest lucru, relatează Ukrinform.

„La momentul tragediei, copiii și angajații instituției se aflau la grădiniță. În acest moment, toată lumea a fost evacuată. Sunt victime”, se spune în raport.
Şeful adjunct al Oficiului Preşedintelui, Kyrylo Timosenko, a raportat accidentul mai devreme .
„O aeronavă tocmai s-a prăbușit într-o instalație de infrastructură socială. Aflăm informații despre victime și împrejurări. Serviciul de Stat de Urgență și toate serviciile sunt deja în funcțiune”, a informat el.
La locul accidentului elicopterului lucrează ambulanțe, poliție și pompieri.
A helicopter is reported to have crashed in #Brovary, #Kyiv region. pic.twitter.com/xNbhJA93ok
Citește și:
- 07:50 - Război în Orient: Emisarii lui Trump ajung sâmbătă la Islamabad; Iranul nu își confirmă participarea
- 23:51 - Netanyahu afirmă, după o discuție cu Trump, că are „libertate de acțiune” în Liban
- 23:47 - Kremlinul tună și fulgeră, după noul pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei. „Vom lua măsuri de represalii. Acestea vor fi dure”
- 23:20 - Fost agent CIA, dezvăluiri explozive despre România: Cum s-ar fi implicat în cumpărarea unei mine de argint
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














