România, campioană europeană la importul de roșii din Turcia, deși au avut cel mai ridicat nivel de pesticide. Situație halucinantă

Cum să păstrezi corect roșiile. Greșeala pe care o fac toate gospodinele
România este campioană europeană la importul de roșii din Turcia. Țara noastră a cumpărat numai anul trecut tomate în valoare de peste 92 de milioane de dolari, potrivit Comisiei Europene.
Asta în contextul în care, în anul 2022, roșiile turcești au avut cel mai ridicat nivel de pesticide.
Cu toate astea, exportatorii turci se așteaptă la o creștere a cererii de tomate din producția internă pe piața europeană, asta pentru că, spun aceștia, producția europeană este în scădere.
În importul de roșii din Turcia, România a fost urmată de Ucraina cu peste 64 de milioane de dolari, Polonia cu peste 56 de milioane de dolari, Germania cu aproape 54 de milioane de dolari și de Rusia cu aproape 41 de milioane de dolari.
Citește și Fructe și legume aduse din străinătate, retrase de pe piață! Pericol uriaș pentru sănătate
Citește și:
- 22:41 - Macron, vizită la Atena: Franța și Grecia au semnat nouă acorduri, inclusiv un pact de apărare reînnoit automat la fiecare cinci ani
- 21:37 - David Popovici, al treilea aur la Campionatele Naționale de la Otopeni! A dominat și proba de 100 m liber
- 21:30 - Oana Țoiu, după ce l-a convocat pe ambasadorul Rusiei la MAE: „Pentru prima dată nu a putut nega că drona este a lor”
- 21:20 - Trump a anulat în ultimul moment deplasarea delegației SUA în Pakistan. Negocierile indirecte cu Iranul, blocate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














