Arsene Wenger: "Eduardo a marcat golul sezonului".VEZI VIDEO

Arsenal Londra s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale Cupei Angliei, fază a competiţiei în care va întâlni formaţia Hull City.

"Tunarii" s-au calificat în sferturi după ce au învins, cu scorul de 3-0, divizionara secundă Burnley, într-un meci contând pentru optimile Cupei, disputat pe Emirates Stadium.

Golurile formaţiei antrenate de Arsene Wenger au fost marcate de Carlos Vela (25), Eduardo da Silva (51) şi Emmanuel Eboue (84).

Arsene Wenger consideră reuşita lui Eduardo da Silva ca fiind golul sezonului, conform Dailymail.

Această partidă trebuia să se joace la 14 februarie, dar atunci Arsenal a disputat meciul din runda precedentă a competiţiei, cu Cardiff City, care fusese amânat din cauza zăpezii.

Tot duminică, Everton s-a calificat în semifinalele Cupei, după ce a învins, cu scorul de 2-1, pe teren propriu, pe Middlesbrough. Oaspeţii au deschis scorul prin Wehater (44), însă după pauză cei de la Everton au reuşit să puncteze de două ori, prin Fellaini (50) şi Sasha (56). În semifinalele Cupei s-au mai calificat Chelsea şi Manchester United, iar ultima semifinalistă va fi stabilită între Arsenal şi Hull City.