O schiță a lui Michelangelo, estimată la 2 milioane de dolari, s-a vândut de 13 ori mai scump

O schiță a lui Michelangelo, estimată la 2 milioane de dolari, s-a vândut de 13 ori mai scump
Un desen rar semnat de Michelangelo, reprezentând un studiu pentru decorarea celebrei Capele Sixtine, a spulberat toate recordurile la casa de licitații Christie’s din New York, fiind adjudecat pentru suma de 27,2 milioane de dolari. Deși estimată inițial la doar 2 milioane de dolari, lucrarea a devenit cea mai scumpă operă a maestrului florentin vândută vreodată la o licitație publică.

Un detaliu de câțiva centimetri, o valoare imensă
Ce face ca acest fragment de hârtie să valoreze o avere? Este vorba despre un studiu anatomic pentru piciorul drept al Sibilei Libiene, unul dintre cele 400 de personaje emblematice care compun universul fascinant al Capelei Sixtine.
Această schiță în peniță nu este doar un desen, ci o fereastră directă către procesul creativ al omului care a pictat tavanul Vaticanului. Într-o lume în care 98% din desenele lui Michelangelo sunt ferecate în muzee, apariția unei astfel de piese în mâini private este un eveniment care se produce o dată la câteva decenii.
Seara marilor maeștri: Titian și William Blake, în umbra gigantului
Licitația Christie’s a fost o adevărată paradă a geniilor, însă Michelangelo a eclipsat totul în jur. William Blake. Lucrarea sa, „Reuniunea sufletului și a trupului”, a fost adjudecată cu aproape un milion de dolari (952.000 USD). Un desen fin în peniță, semnat de celebrul artist Titian, reprezentând un stejar, a plecat către un nou proprietar pentru peste 215.000 de dolari.
Deși sumele sunt impresionante, ele pălesc în fața „magnetismului” exercitat de florentin, a cărui moștenire continuă să sfideze timpul și logica pieței de artă.
Urmează „Febra Michelangelo” la Paris
Pentru cei care nu au avut 27 de milioane de dolari la dispoziție, geniul lui Michelangelo va putea fi admirat gratuit, sau cel puțin la prețul unui bilet de muzeu. În perioada 24 martie – 24 mai, expoziția „Après Michel-Ange” de la Beaux-Arts din Paris va explora influența colosală pe care maestrul a avut-o asupra artiștilor până în secolul al XIX-lea, expunând lucrări de Bonnat sau Carpeaux care poartă amprenta inconfundabilă a „Divinului”.
Citește și:
- 08:07 - Alertă maximă în România. Fragmente de dronă căzute în Galaţi. Pericol de explozie, mai mulți oameni evacuați FOTO/VIDEO
- 23:58 - Horoscopul banilor pentru săptămâna 27 aprilie – 3 mai 2026. Două zodii dau lovitura, în timp ce trei zodii învață să mai strângă cureaua
- 23:47 - Kremlinul tună și fulgeră, după noul pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei. „Vom lua măsuri de represalii. Acestea vor fi dure”
- 23:39 - Ministerul Dezvoltării a alocat aproape 147 de milioane de lei pentru 100 de proiecte de reabilitare a clădirilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














