Actual· 2 min citire

Jumătate dintre românce nu folosesc metode contraceptive

1 dec. 2008, 12:00
Actualizat: 1 dec. 2008, 12:00

Jumătate dintre românce nu folosesc metode contraceptive

Articol scris de Realitatea.NET
Sursă: NewsIn

Jumătate dintre românce nu folosesc metode contraceptive


Aproape 50 la sută dintre românce nu folosesc nicio metodă contraceptivă, potrivit unui studiu efectuat de Societatea de Educaţie Contraceptivă şi Sexuală.


'În ciuda notorietăţii principalelor metode contraceptive, una din cinci femei preferă să folosească metode contraceptive naturale precum metoda calendarului', a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, medicul primar de obstretică-ginecologie, de la Centrul Medicover, Magdalena Dorobanţu cu ocazia lansării campaniei 'Dragoste fără griji'.
Potrivit medicului, 47 la sută dintre femei consideră că nu sunt suficient de bine informate în privinţa metodelor contraceptive. La nivel european, potrivit studiului, a fost demonstrat faptul că în România una din două sarcini este avortată, având astfel de trei ori mai multe avorturi decât Cehia.
Doctorul, Magdalena Dorobanţu a mai spus că majoritatea femeilor care se feresc să folosească metode contraceptive pe bază de pilule motivează că le este teamă de efectele secundare, respectiv să nu se îngraşe sau să nu le crească mai mult păr.
Medicul ginecolog a explicat însă că piaţa farmaceutică a avansat destul de mult în ultima perioadă, astfel contraceptivele nemaiavând un conţinut bogat în hormoni, estrogeni sau androgeni şi că nu există practic nicio legătură între apariţia cancerului la sân şi utilizarea contraceptivelor orale.
Oricum, pentru a adopta o metodă contraceptivă orală, medicii consideră necesar ca femeile să se consulte cu medicul de familie sau cu un medic ginecolog pentru a-şi alege cu precizie contraceptivele potrivite propriului stil de viaţă.
De asemenea, Magdalena Dorobanţu a atras atenţia că la nivel naţional există peste 200 de centre de planificare familială unde femeile pot beneficia de consultaţie şi îndrumare.
Potrivit medicilor, pe piaţa farmaceutică există peste 20 de sortimente de pilule contraceptive, trei tipuri de contraceptive injectabile, sterilete şi, nu în ultimul rând, foarte multe tipuri de prezervative.

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual