Victorie la limită pentru CFR în faţa Oţelului

Revenirea lui Dorinel Munteanu în Gruia, unde şi-a început cariera de antrenor, a fost una tristă. CFR Cluj s-a impus cu 1-0 în meciul cu Oţelul Galaţi, sâmbătă, în etapa a 3-a a Ligii I, datorită golului marcat de Lacina Traore.

Deşi au avut o evoluţie mai slabă decât în partida cu Steaua, clujenii au dominat clar ostilităţile şi doar ratările uriaşe ale lui Yssouf Kone din prima repriză, când a trimis şi mingea în bară (30), au făcut ca la pauză scorul să rămână 0-0.

După odihnă, antrenorul clujenilor, Antonio Conceicao, a făcut două schimbări, trimiţând în teren încă doi atacanţi de meserie pentru a-l sprijini pe ivorian. Lacina Traore şi Nei au intrat pe teren înlocuindu-i pe Andre Leao şi Edimar. Mutare ce avea să se dovedească inspirată, deoarece Traore a fost autorul golului victoriei clujenilor, în minutul 70.

Pe final, clujenii au continuat să alerge după golul care să le aducă liniştea, iar gălăţenii au pus presiune în speranţa că vor pleca acasă măcar cu un punct, însă nimic nu s-a mai schimbat pe tabelă.

În urma acestui rezultat, CFR a devenit cel puţin temporar lider în Liga I, cu 7 puncte, iar Oţelul rămâne cu 4 puncte.