Sabău a bătut şi Rapidul

Timişoara rămâne neînvinsă cu \"Moţul\" pe bancă. Ultimul succes, 1-0 cu Rapidul, a propulsat-o provizoriu pe primul loc al Ligii I.

Două meciuri derby a jucat Rapidul în primele trei etape ale Ligii I şi le-a pierdut pe amândouă. Săptămâna trecută la Urziceni, acum la Timişoara.

Astfel, "alb-vişinii" rămân cu punctele adunate după victoria asupra lui Poli Iaşi, în timp ce oponenţii lor din Banat rămân neînvinşi cu Ioan Ovidiu Sabău pe banca tehnică. Mai mult, în clasamentul provizoriu al Ligii I, FC Timişoara s-a instalat deja pe locul întâi.

Ultima victorie a echipei de pe Bega a păstrat aceleaşi coordonate ale disputelor precedente, în sensul că echipa a făcut un excelent joc tactic şi abia dacă şi-a lăsat adversarul să se apropie de poarta lui Pantilimon. Asta cu excepţia startului de partidă, când forcingul Rapidului a părut să surprindă gazdele, astfel că giuleştenii au trecut în câteva rânduri pe lângă deschiderea scorului.

Cei care au reuşit să trimită mingea în plasă au fost timişorenii, prin Arman Karamian, în minutul 34, iar de atunci gazdele au început să joace economicos, la adăpostul avantajului minim. 1-0 s-a şi încheiat partida, asta după ce în repriza secundă abia dacă s-au consumat patru-cinci faze periculoase de poartă.

Etapa viitoare, Rapidul joacă acasă, cu Unirea Alba Iulia, iar Timişoara este protagonista unui nou derby, la Urziceni. Până atunci, marţi, va juca însă meciul tur cu VfB Stuttgart, din play-off-ul Ligii Campionilor.