Polo - Macedonia-România 4-6, la Campionatul Mondial de la Roma

Echipa naţională de polo a României a debutat cu o victorie la Campionatul Mondial de la Roma, învingând, luni, cu scorul de 6-4 pe Macedonia, într-un joc din Grupa D.

Reprezentativa tricoloră a reuşit să câştige doar una din cele 4 reprize, pe cea de-a treia: 1-1, 2-2, 3-0, 0-1.

Italia va întâlni Statele Unite ale Americii în celălalt meci al primei etape din Grupa D.

România va disputa următorul joc miercuri, de la ora 22:00, cu Italia, reprezentativa ţării gazdă, iar vineri va întâlni SUA, în ultima partidă din faza grupelor.

Câştigătoarele celor 4 grupe ale competiţiei se vor califica direct în sferturile de finală, în timp ce ocupantele poziţiilor 2 şi 3 vor disputa baraje pentru accesul în antepenultima fază a întrecerii.