Internaţional Curtea de Argeş, la prima victorie acasă din acest sezon

Internaţional Curtea de Argeş a obţinut duminică prima victorie pe teren propriu în acest sezon, scor 2-1 cu Astra Ploieşti, în etapa a 11-a din Liga I.

Internaţional Curtea de Argeş a controlat începutul de meci şi a deschis rapid scorul, prin Itu (8).

Spre finalul primei reprize s-a produs şi un incident neplăcut, în urma căruia George Neagu, de la gazde, a fost transportat la spital, după ce a vărsat cu sânge în urma unei ciocniri dure cu un adversar.

Chiar înainte de pauză, Astra a egalat prin Miranda (43), care a profitat de o respingere greşită a lui Popa şi a împins mingea în plasă.

La reluare, jocul a căpătat mai mult ritm şi ocaziile au început să se îndesească la cele două porţi. Ambii portari, Marius Popa la gazde şi Cristi Munteanu la Astra, au fost, însă, în zi mare şi au reuşit să păstreze tabela nemişcată. Gazdele şi-au trecut în cont şi o bară, prin Emmanuel Kone (75), însă după doar un minut au reuşit să revină din nou în avantaj, graţie unei reuşite superbe a lui Ovidiu Vezan.

CASETA TEHNICĂ:

INTERNAŢIONAL CURTEA DE ARGEŞ - ASTRA PLOIEŞTI 2-1 (Itu 8, Vezan 76 / Miranda 43)

Internaţional: M. Popa - Matei, Viera, Raţiu, Neagu (Frăsineanu 38) - Băcilă, Răduţ, Vezan, Lazăr (Nasser 71) - E. Kone, Itu (Abiodun 85). Antrenor: Ştefan Stoica.

Astra: C. Munteanu - Mihalache, Oprsal, Rohat, Crăciun - V. Gheorghe (Păun 82), Strătilă (Hatchi 73), Seto - L. Ganea, Djokic (V. Sandu 77), Miranda. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: D. Matei 23, Vezan 32, Băcilă 50, Itu 82, M. Popa 90+2 / Strătilă 36, L. Ganea 42, Oprsal 43

Arbitri: Marian Balaci - Gero Szabo, Florin Păunescu;

Stadion: Dacia (Mioveni); Spectatori: 1.000.

Vezi aici cum s-a desfăşurat partida Internaţional Curtea de Argeş - Astra Ploieşti, scor 2-1.