Hănescu s-a calificat în sferturi la Hamburg

Românul se simte bine în Germania şi, după finala de la Stuttgart, a ajuns până în antepenultimul act la Hamburg, după ce l-a învins pe francezul Benneteau.

Victor Hănescu are parte de o lună iulie cu multe meciuri, după parcursul bun de Stuttgart, unde a atins finala, el calificându-se în sferturi într-un alt turneu german, de la Hamburg.

Hănescu, favorit numărul 11, l-a avut ca adversar pe francezul Julien Benneteau, în faţa căruia s-a impus în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-3. Meciul în sine a durat o oră şi 53 de minute, însă atât această partidă, cât şi cea din turul precedent, cu cehul Jan Hernych, a fost întreruptă din cauza ploii.

Cum premiile totale ale acestui turneu sunt de 1.115.000 euro, Victor şi-a asigurat până acum un cec în valoare de 23.200 de euro şi 90 de puncte ATP. Următorul adversar al românului va fi al doilea favorit al întrecerii, rusul Nikolai Davidenko.