Dublă Brawn GP în Grand Prix-ul de la Monza

Rubens Barrichello a câştigat a doua sa cursă în 2009, după cea de la Valencia, iar al doilea a sosit coechipierul său, Jenson Button, aceştia fiind primii ca urmare a strategiei cu o singură oprire la boxe.

Aproape patru luni au trecut de când team-ul Brawn GP reuşise ultima "dublă", în Grand Prix-ul din Monaco, şi se părea că monoposturile sale vor încheia gâfâind sezonul, însă strategia lui Ross Brawn a făcut ca toate calculele să fie date peste cap la Monza, în a 13-a din cele 17 etape ale Campionatului Mondial de Formula 1.

Cu doar o singură oprire la boxe, Rubens Barrichello şi Jenson Button au trecut primii linia de sosire, iar în ultimul tur s-a schimbat şi ocupantul locului trei, britanicul Lewis Hamilton, ocupantul respectivei poziţii, intrând cu maşina în parapetul de protecţie, astfel că pe podium a terminat Kimi Raikkonen. Dealtfel, în ansamblul său cursa a fost cenuşie, incidentul lui Hamilton fiind singura pată de culoare a concursului.

A fost ultima cursă de Formula 1 programată în Europa în acest an, următoarele etape urmând să se desfăşoare în Singapore, Japonia, Brazilia şi Emiratele Arabe Unite. În fruntea clasamentului, Button are 14 puncte avans faţă de Barrichello şi cu 26 de puncte mai mult decât Sebastian Vettel.

Clasament cursă: 1. Rubens Barrichello (Brawn GP); 2. Jenson Button (Brawn GP); 3. Kimi Raikkonen (Ferrari); 4. Adrian Sutil (Force India); 5. Fernando Alonso (Renault); 6. Heikki Kovalainen (McLaren); 7. Nick Heidfeld (BMW); 8. Sebastian Vettel (Red Bull).

Clasament general: 1. J. Button - 80 p; 2. R. Barrichello - 66 p; 3. S. Vettel - 54 p; 4. Mark Webber (Red Bull) - 51,5 p; 5. K. Raikkonen - 40 p; 6. Nico Rosberg (Williams) - 30,5 p; 7. Lewis Hamilton (McLaren) - 27 p. 8. Jarno Trulli (Toyota) - 22,5 p.