Cupa Confederaţiilor: SUA - Italia, scor 1-3, în Grupa B

Rossi şi De Rossi au salvat onoarea Italiei la Cupa Confederaţiilor

Reprezentativa Italiei, a învins, luni, naţionala Statelor Unite ale Americii, cu scorul de 3-1, în al doilea meci disputat în cadrul Grupei B la Cupa Confederaţiilor.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Giuseppe Rossi (58, 90) şi Daniele De Rossi (72), în timp ce americanii au punctat prin Landon Donovan (41), din penalty.

Din minutul 33 al întâlnirii, SUA a evoluat în inferioritate numerică, Clark fiind eliminat.

Tot luni, în grupa B s-a disputat partida Brazilia - Egipt, scor 4-3.

Clasamentul Grupei B este următorul: 1. Italia 3 p (golaveraj 3-1), 2. Brazilia 3 p (golaveraj 4-3), 3. Egipt 0 p (golaveraj 3-4), 4. SUA 0 p (golaveraj 1-3).

Marţi a fost zi de pauză, iar miercuri au fost programate două partide din Grupa A: Spania - Irak şi Africa de Sud - Noua Zeelandă.