Ciclism - Rusul Alexei Şcebelin a câştigat Turul României

Rutierul rus Alexei Şcebelin, de la echipa greacă SP Tablewere-Gatsoulis Bikes, a câştigat, sâmbătă, Turul Ciclist al României, după ce a trecut primul linia de sosire în ultima etapă a competiţiei, desfăşurată pe traseul Sibiu, Cisnădie, Avrig, Bâlea Lac.

În clasamentul general, Şcebelin a fost urmat de Vladimir Koev, iar poziţia a treia i-a revenit lui Serghei Tvetcov, ultimii doi de la echipa Hemus 1896 Troyan.

Tricoul roşu, pentru cel mai bun sprinter, i-a revenit lui Roman Viaşnevski (Miraje Ucraina), tricoul verde, pentru cel mai bun căţărător, i-a fost atribuit lui Tamas Lengyel (Tuşnad Cycling Team), iar tricoul alb a fost câştigat de Alex Buttazzoni (Cycling Friuli Team).

Tricoul albastru, pentru cel mai bun ciclist român, i-a fost atribuit lui Tamas Csicsaky (Tuşnad Cycling Team).

Organizatorii au anunţat că premiile totale ale Turului Ciclist al României au fost în valoare de 20.252 de euro.