Barcelona a învins cu 4-1 pe Numancia şi are 12 puncte în faţa rivalilor de la Real Madrid

Barcelona este de neoprit! Catalanii au trecut fără probleme cu 4-1 de Numancia

Barcelona este de neoprit! Catalanii au trecut fără probleme cu 4-1 de Numancia în etapa a 20 a campionatului spaniol, partidă în care argentinianul Messi a strălucit din nou.

Numancaia, cu 10 înfrângeri în deplasare, părea victimă sigură în confruntarea cu liderul Barcelona de pe Nou Camp. Oaspeţii au reuşit însă să reziste miraculos, fără gol primit în prima repriză.

Partea secundă a avut un co totul alt scenariu. Catalanii s-au dezlănţuit şi au deschis scorul în minutul 49 prin cel care avea să devină eroul serii, Lionel Messi.

După doar patru minute, camerunezul Eto'o a dublat avantajul gazdelor. Numancia a sperat că poate reintra în joc după ce Jose Barkero a redus din diferenţă în urma unei lovituri liberă.

Totul nu a fost decât un foc de paie pentru că Henry, în minutul 71, a restabilit diferenţa de două goluri. Cinci minute mai târziu, Leo Messi a închis tabela după ce a reuşit al paisprezecelea gol al sezonului.

4-1 şi Barcelona îşi păstrează avantajul de 12 puncte în faţa rivalilor de la Real Madrid.