Simona Halep a câştigat primul meci la Fed Cup. Victorie entuziasmantă în vacarmul de la Cluj. VIDEO

Romania - Elveţia, întâlnirea de Fed Cup la tenis, este evenimentul sportiv numărul 1 al acestui sfârşit de săptămână. Partidele se dispută la Cluj, la Sala Polivalentă, în play-off-ul Grupei Mondiale. Simona Halep a câştigat prima partidă, după meciul cu Viktorija Golubic, locul 115 WTA. Halep s-a impus după un meci în 3 seturi, 6-3, 1-6, 6-1. După primul meci, România conduce Elveţia cu 1-0.

Halep - Golubic setul 3, 6-1. Simona a câştigat meciul cu 2-1 la seturi. 6-3, 1-6, 6-1

Citiţi şi:

Simona Halep. Nr.1 WTA, declaraţie surprinzătoare după ce 10.000 de oameni au împins-o de la spate

Cristian Tudor Popescu, reacţie deosebită după ce Simona Halep a învins la Fed Cup

Halep - Golubic setul 3, 5-1

Halep - Golubic setul 3, 4-1. Simona Halep merge spre victorie în această partidă

Halep - Golubic setul 3, 3-1

Halep - Golubic setul 3, 3-0. Simona Halep răzbună, se pare, în acest set tot ce a mers prost în setul 2

Halep - Golubic setul 3, 2-0. Simona Halep începe bine setul decisiv

Halep - Golubic setul 3, 1-0

Halep - Golubic setul 2, 1-6. Simona Halep pierde categoric setul al doilea. Este 1-1 la seturi

Halep - Golubic setul 2, 1-5

Citiţi şi:

Simona Halep. Fed Cup. E unic în istoria tenisului mondial, la Cluj. Lacrimi în ochi pentru Simona

Halep - Golubic setul 2, 1-4. Simona Halep a făcut mai multe greşeli neforţate

Halep - Golubic setul 2, 1-1

Halep - Golubic 6-3. Simona Halep are 1-0 la seturi. După un început ezitant, liderul mondial şi-a regăsit jocul de mare campioană

Halep - Golubic 5-3

Halep - Golubic 4-3, serviciu câştigător pentru Simona Halep

Halep - Golubic 3-3, break Simona

Halep - Golubic 2-3. Simona Halep, game alb

Halep - Golubic 1-2. Primul game al liderului WTA

Halep - Golubic 0-1. Elveţianca Viktorija Golubic a început cu un break

UPDATE 13.10: A început meciul Simona Halep - Viktorija Golubic. Simona Halep serveşte prima

______________________________________________________________

Ştirea iniţială:

Simona Halep, locul 1 WTA, şi Viktorija Golubic, locul 115 WTA, se vor întâlni, sâmbătă, de la ora 13.00, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în primul meci. Această partidă va fi urmată de meciul dintre Irina Begu, locul 38 WTA, şi Timea Bacsinszky, locul 46 WTA.

Cele mai noi informaţii spun că sala de la Cluj va fi arhiplină. S-au vândut 10.000 de bilete pentru meciurile de la întâlnirea România - Elveţia. Clujenii vor susţine frenetic fetele nostre.

Simona Halep (1 WTA), prima "rachetă" a României, va deschide balul în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, întâlnind-o pe Viktorija Golubic (115 WTA), sâmbătă, de la ora 13:00. Duelul dintre Simona şi Viktorija, sportive care nu s-au mai confuntat niciodată până acum, va fi urmat de meciul dintre Irina Begu (38 WTA) şi Timea Bacsinszky, jucătoarea numărul 1 din naţionala adversă. "Va fi un meci dificil, foarte emoţionant, aşa că sper să mă simt bine şi să câştig", a fost reacţia Simonei după tragerea la sorţi.

Duminică, partidele se vor desfăşura după următorul program, începând cu ora 12.00: