România înscrie a doua victorie la Campionatul Mondial de Handbal feminin

România a obţinut a doua victorie la Campionatul Mondial de Handbal feminin din Germania. Tricolorele au învins naţionala Sloveniei, echipa care furnizase prima mare surpriză a competiţiei după un succes cu Franţa.

Slovenia a început mai bine meciul şi a condus în prima repriză chiar şi cu cinci goluri avans. La pauză însă, scorul a fost egal, 14-14. În partea secundă, jucătoarele noastre, antrenate de spaniolul Martin Ambros, au condus aproape mereu pe tabela de marcaj, cu unul sau două goluri avans. Scorul final a fost de 31 la 28, spre bucuria sutelor de suporteri români prezenţi în sală.

Aceasta a fost a doua victorie a tricolorelor în turneu, după succesul 29-17 cu Paraguay. În Grupa A a competiţiei din Germania, România mai are trei meciuri de disputat - cu Spania, Angola şi împotriva vicecampioanei olimpice, Franţa. Naţionala noastră este singura din lume care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial.