Cupa Romaniei. Ce a spus Adi Mutu după ce Dinamo a fost eliminată de CSU Craiova, în sferturi

CS Universitatea Craiova s-a calificat dramatic în semifinalele Cupei României la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 6-5 la loviturile de departajare (0-0, după 120 de minute), pe stadionul Municipal din Drobeta-Turnu Severin.

Au executat în ordine loviturile de departajare: Sergiu Hanca 0-1 (gol), Gustavo 1-1 (gol), Patrick Petre 1-1 (ratare — pe lângă), Marius Briceag 2-1 (gol), Azer Busuladzic 2-2 (gol), Nicușor Bancu 3-2 (gol), Dan Nistor 3-3 (gol), Vladimir Screciu 3-3 (ratare — apără Vytautas Cerniauskas), Steliano Filip 3-4 (gol), Nicolai Calancea 4-4 (gol), Daniel Popa 4-5 (gol), Renato Kelic 5-5 (gol), Danu Spătaru 5-5 (ratare — peste poartă), Andrei Ivan 6-5 (gol).

Adi Mutu a comentat evoluţia echipei, dar şi decizia lui Patrick Petre de a executa penalty-ul ratat.

"Nu ne avantajează prea mult aceste prelungiri, va fi oboseală, în derby, ne aşteaptă un meci la fel de aprig. Sper să se odihnească şi să găsească resursele necesare. Mai avem campionatul şi Cupa Ligii.

Le-am pus "capul sus" la vestiar. Nu ai ce să le reproşezi. Mi-aş dori mereu să văd astfel de meciuri la noi în ţară. În problemele de arbitraj nu vreau să intru. E treaba lui Cosmin să vorbească cu băieţii să vadă ce n-a mers în superioritate numerică.

Am strâns din dinţi la toate penalty-urile. Mi-a părut rău pentru ei. Ar putea să îi afecteze. Cosmin nu e supărat pe Patrick. Depinde de bărbăţia lor faptul că au ales să execute penalty-urile", a spus Adi Mutu.