PREŞEDINTELE ÎNCOLŢIT
PREŞEDINTELE ÎNCOLŢIT
Opoziţia se gîndeşte la suspendarea preşedintelui
Disputa privind instituţia unde şefii SRI şi SIE ar fi trebuit să-şi depună demisiile a încins spiritele între politicieni. Conducerea Parlamentului, la care s-a alăturat ieri şi preşedintele PSD, a ajuns la concluzia că şeful statului şi-a depăşit atribuţiile.
Liderii opoziţiei, Mircea Geoană şi Corneliu Vadim Tudor au declarat că, în cazul în care preşedintele României va continua să şantajeze Parlamentul, se va ridica problema suspendării lui Traian Băsescu din funcţia de şef al statului.
Supărarea politicienilor a pornit şi de la condiţia ridicată de şeful statului: preşedintele a spus că nu va numi alţi şefi la SRI şi SIE, decât după ce Parlamentul votează pachetul legilor siguranţei naţionale.
Citește și:
- 16:28 - „Mi-a fost frică". Proprietara gospodăriei din Galați unde a căzut o dronă rusească a povestit ce s-a întâmplat
- 16:15 - Tragedie în Constanța. O fetiță de doi ani a murit după ce a înghițit bile dintr-o jucărie
- 15:48 - Nicușor Dan, reacție după drona rusească căzută la Galați: „Instituțiile au acționat corect și coordonat. Condamn ferm comportamentul iresponsabil al Rusiei"
- 15:11 - Incident mortal în Slatina. Muncitor de 19 ani, strivit de o mașină care asfalta. Tânărul a fost angajat în urmă cu o lună
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














