Poliția, în alertă: Un nou tip de escrocherie prin telefon. La ce să fim atenți

Poliția, în alertă: Un nou tip de escrocherie prin telefon. La ce să fim atenți
Poliţia Română avertizează asupra unei metode de fraudă care vizează persoanele fizice.: Infractorii apelează victimele și se prezintă drept reprezentanți ai unor entități private, precum bănci, companii de telecomunicații sau instituții guvernamentale
Prin această metodă, victimele sunt determinate să transmită atacatorilor date personale, bancare sau de autentificare, pe care autorii le utilizează în scopul comiterii altor fapte de natură penală.
"Vishingul (voice phishing) este o metodă de înşelăciune prin care autorii apelează şi poartă convorbiri telefonice cu persoanele vătămate şi pretind a fi reprezentanţi ai unor entităţi private. Prin utilizarea unor tactici ingenioase de manipulare, ei obţin date personale sau informaţii financiare de la persoanele vătămate", se precizează într-un comunicat transmis sâmbătă de Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR).
Poliţiştii îi sfătuiesc pe cetăţeni ca în astfel de situaţii să nu accepte să facă ceea ce li se cere prin telefon, să nu efectueze plăţi în conturile care le sunt indicate şi să nu ofere date personale sau bancare.
Caz șocant în Teleorman. Copil de 12 ani, bătut cu bestialitate de un coleg „Nu mai pot să respir!”
"Nu accesaţi eventuale link-uri de acces puse la dispoziţie, de către persoane necunoscute, în timpul sau după încheierea apelurilor telefonice de tip vishing şi să nu tastaţi pe telefonul mobil anumite secvenţe de cifre comunicate de către autori, pe durata convorbirilor. Dacă aţi fost prejudiciaţi, anunţaţi Poliţia prin apelarea numărului de urgenţă 112 sau adresaţi-vă celei mai apropiate unităţi de poliţie", se mai menţionează în comunicat.
Poliţia Română recomandă prudenţă în divulgarea informaţiilor de identificare personală, ce pot fi utilizate pentru "a fura" identitatea sau pentru a accesa alte conturi sau servicii, precum şi a informaţiilor privind conturile bancare şi alte date financiare.
Drogații iau cu asalt blocurile din centrul Capitalei. Locatarii disperați apelează la ministru și au depus o petiție
Citește și:
- 01:16 - Cernobîl: 40 de ani. Tăcere, panică și propagandă. Reacția României și a statelor comuniste în fața dezastrului nuclear
- 23:47 - Mitică Dragomir, dezvăluiri-șoc: Dîncu s-a întâlnit cu Ponta la un restaurant din Capitală. Au vrut să-i execute pe Olguța și Manda
- 23:34 - Jaqueline Cristian, eliminată de Sabalenka la Madrid Open. Sorana Cîrstea joacă duminică cu Coco Gauff
- 23:26 - Tânăr prins cu 173 km/h în localitate. Depășise limita legală de peste trei ori
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














