Daniel David schimbă din nou regulile: testările pentru clasele primare și gimnaziale vor fi modificate

Daniel David schimbă din nou regulile: testările pentru clasele primare și gimnaziale vor fi modificate
Abia scăpat de moțiunea simplă depusă de partidul AUR, principalul partid de Opoziție din România, Daniel David e pus, în continuare, pe schimbări! După nemulțumirile pe care le-a stârnit în rândul cadrelor didactice prin creșterea normei de lucru și tăierile salariale, dar și cele create în rândul elevilor și studenților prin tăierile de burse, acum vine cu o nouă "găselniță". Ministrul Educație anunță că testările în clasele a II-a, a IV-a, a VI-a vor fi schimbate. Un ordin de ministru, spune el, va fi emis săptămâna aceasta sau cea viitoare "are prevede schimbarea evaluărilor în sensul extinderii competențelor care vor fi verificate".
Evaluările naționale în clasele a II-a, a IV-a și a VI-a vor fi schimbate, a anunțat, marți, ministrul Educației în cadrul unei conferințe de presă organizate de Curs de Guvernare.
Mai mult, David spune că săptămâna aceasta sau săptămâna viitoare va fi emis un ordin de ministru care prevede schimbarea evaluărilor în sensul extinderii competențelor care vor fi verificate. Potrivit ministrului, evaluările vor cuprinde și itemi precum cei din testările PISA.
"O schimbare pe care o țintim, sper să o pot aproba zilele acestea, se leagă de testările pe care le facem în clasele II-a, a IV-a. (...) Ele ar trebui să măsoare mai multe competențe. (...) De asemenea, în aceste testări aș vrea să văd, pe lângă itemi clasici legați de programe, itemi în logica PISA. Adică folosirea conținuturilor în viața de zi cu zi. (...) Acestea sunt contribuții pe care le-am avut în aceste nouă luni în aceste testări din clasa a II-a, a IV-a și a VI-a va fi în aceeași logică. (...) Este un element de autocunoaștere pentru copil și aceste rezultate trebuie să se întoarcă după aceea la școală, să învețe școala cum stă în raport cu alte școli, să învețe profesorul, învățătorul, la gimnaziu - dirigintele cum stau copiii față de copiii din alte școli. (...) Antrenăm (copiii) să utilizeze conținutul la viața de zi cu zi și în clasa a IX-a îi testăm și copiii deja vor ști ce înseamnă itemi PISA, îmi asum acest lucru", a explicat ministrul.
Citește și:
- 08:07 - Alertă la granița României. Fragmente de dronă căzute în Galaţi. Pericol de explozie, mai mulți oameni evacuați
- 23:58 - Horoscopul banilor pentru săptămâna 27 aprilie – 3 mai 2026. Două zodii dau lovitura, în timp ce trei zodii învață să mai strângă cureaua
- 23:47 - Kremlinul tună și fulgeră, după noul pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei. „Vom lua măsuri de represalii. Acestea vor fi dure”
- 23:39 - Ministerul Dezvoltării a alocat aproape 147 de milioane de lei pentru 100 de proiecte de reabilitare a clădirilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














