VIDEO / Ibrahimovic decide \"El Clasico\"! FC Barcelona - Real Madrid 1-0

<descriere>

FC Barcelona a câştigat cu 1-0 derby-ul cu Real Madrid, partidă disputată pe \"NouCamp\". Unica reuşită a meciului i-a aparţinut lui Ibrahimovic, atacantul suedez marcând la 4 minute de la intrarea sa pe teren.

Deşi a început meciul ca rezervă, Ibrahimovic a fost omul decisiv pentru Barcelona. După o primă repriză în care cea mai mare ocazie a fost ratată de Ronaldo, singur cu Valdes la 10 metri, Barcelona a marcat singurul gol al meciului prin atacantul suedez.

Ibrahimovic a intrat în teren în minutul 52, când l-a înlocuit pe Henry, şi a înscris patru minute mai târziu, cu o reluare spectaculoasă din 8 metri, după o centrare a lui Alves, de pe partea dreaptă.

Raul, simbolul lui Real Madrid, a intrat în minutul 74 în locul lui Arbeloa, a jucat pentru a 30-a oară într-un \"Il Clasico\".

FC Barcelona a evoluat în inferioritate numerică din minutul 63, după eliminarea pentru al doilea galben al lui Busquets, iar Realul a rămas în 10 din acelaşi motiv, în prelungiri, Lassana Diarra fiind eliminat şi el.

Barcelona a acumulat 30 de puncte şi a revenit pe primul loc al Primera Division, chiar în detrimentul lui Real Madrid, care rămâne cu 28 de puncte şi cade pe locul 2.

La acest meci au asistat 98.000, printre care s-au numărăt şi foştii internaţionali români Gheorghe Popescu şi Gheorghe Hagi.

Echipele de start:

FC BARCELONA

Valdes - Alves, Puyol, Pique, Abidal - Xavi, Busquets, Keita - Messi, Henry (Ibrahimovic 52), Iniesta

REAL MADRID

Casillas - Sergio Ramos, Pepe, Albiol, Arbeloa (Raul 74) - Lassana Diarra, Xabi Alonso - Higuain, Kaka, Marcelo- Cristiano Ronaldo (Benzema 67)

FC Barcelona-Real Madrid 1-0

Cele mai importante momente ale derby-ului FC Barcelona-Real Madrid 1-0

Min. 90+3 Fluier final. FC Barcelona câştigă \"El Clasico\", graţie golului reuşit de Ibrahimovic, în minutul 56

Min. 90 Lassana Diarra vede şi el al doilea galben şi este eliminat şi el

Min. 89 Cea mai mare ocazie a Barcelonei. Şutul lui Messi, din 10 metri, este blocat de Casillas!

Min. 80 Ocazie uriaşă pentru Real, după o lovitură de colţ. Benzema, lăsat puţin pe spate, reia din 4 metri, peste transversala lui Valdes

Min. 76 Şutul lui Abidal, de pe stânga, din careul Realului, de la 12 metri, în diagonală, trece puţin pe lângă bara lui Casillas

Min. 69 O nouă ocazie uriaşă a Barcelonei, după o lovitură liberă. Pique a reluat cu capul, din 10 metri, puţin pe lângă bara din stânga a lui Casillas

Min. 66 Ocazie pentru Real. Centrare din banda stângă, Ronaldo trimite cu capul, peste transversală, de la 11 metri

Min. 63 Busquets este eliminat, pentru al doilea galben. FC Barcelona va evolua în inferioritate în ultima jumătate de oră a partidei

Min. 56 GOL FC BARCELONA. Dani Alves centrează de pe dreapta, Ibrahimovic, abia intrat pe teren, pleacă de la limita offside-ului şi  reia imparabil, din vole, de la 8 metri. FC BARCELONA-REAL MADRID 1-0

Min. 53 Ocazie mare a Realului. Higuain primeşte o pasă pe partea stângă, de la Kaka, îl întoarce pe Abidal, dar şutul său din 10 metri este blocat de plonjonul lui Puyol

Min. 46 A început repriza secundă

Min. 45 PAUZĂ

Min. 38 Şutul lui Iniesta, din interiorul careului, de pe stânga, este prins de Casillas

Min. 20 Ocazie mare a Realului. Kaka pătrunde în careul Barcelonei, îi pasează lui Cristiano Ronaldo, dar şutul portughezului, din 10 metri, puţin lateral dreapta, este scos incredibil, cu piciorul, de Valdes