Victorie la limită a Unirii Urziceni

Unirea Urziceni a învins FC Vaslui cu scorul de 1-0 prin golul lui Bilaşco (13), în etapa a 26-a a Ligii I.

Început în forţă al oaspeţilor, care au dominat în primele minute cu două ocazii de gol. Urziceniul ar fi putut deschide scorul prin Tibi Bălan. Până la urmă reuşeşte să înscrie Bilaşco în minutul 13, după centrarea lui Frunză din lovitură liberă.

Wesley îl pune în dificultate în repetate rânduri pe Arlauskis cu torpilele sale.

Din nou pericol la poarta vasluienilor. Tot o fază fixă ar fi putut dubla avantajul gazdelor. Minutul 34 aduce o nouă ocazie pentru Unirea Urziceni, Pădureţu trimite cu capul pe lângă poartă. Urziceniul se apără în continuare bine.

Jocul este destul de lent, echipele se bazează mai mult pe fazele fixe, mai puţin pe construcţie. Vasluiul resimte lipsa lui Ljubinkovic, accidentat. Acest lucru se observă mai ales din faptul că vasluienii construiesc greu.

Vasluiul domină centrul terenului, dar gazdele par să ţină situaţia sub control şi mizează pe un eventual contraatac. Ambele echipe pun accent pe faze fixe.

Şi repriza a doua se desfăşoară fără evenimente importante, cel puţin în primele minute ale reprizei secunde. Oaspeţii par să domine partea a doua a meciului. În minutul 59 Wesley trage din voleu puţin peste transversală. Ialomiţenii se simt ameninţaţi aşa că măresc viteza.

Echipele dau semne de oboseală. Totuşi Vasluiul nu renunţă. Temwanjera (min. 70) creează pericol la poarta adversă reluând cu capul de la 10 metri, dar Arlauskis respinge din vincl.

Creşte tensiunea în tabăra gazdelor spre finalul meciului. Pavlovici (min. 79) reia cu capul spre poarta ialomiţenilor, mingea trece pe lângă poartă. Vasluiul este din nou foarte aproape de gol în ultimul minut de joc. Temwanjera reia din careu puţin pe lângă poartă.

Dacă în sferturile de finală ale Cupei României, Vasluiul a eliminat formaţia lui Dan Petrescu, situaţia s-a schimbat în meciul de marţi. Unirea a reuşit o victorie pe teren propriu.

Caseta tehnică:

UNIREA URZICENI - FC VASLUI 1-0 (Bilaşco 13)

Unirea: Arlauskis - E. Nicu, Galamaz, Bruno Fernandes, Bordeanu (Bârlădeanu 77) - Apostol, Pădureţu, Brandan, S. Frunză (Onofraş 62) - T. Bălan (Ricardo 22) - Bilaşco. Antrenor: Dan Petrescu.

FC Vaslui: Kuciak - Buhuş, Cânu, Farkaş (D. Munteanu 46), Bălace - Burdujan (Kirovski 81), Genchev, Pavlovic (Zmeu 86), Milisavljevic - Wesley, Temwanjera. Antrenor: Viorel Moldovan.

Cartonaşe galbene:  Pădureţu 14, Apostol 43, Bilaşco 63, Arlauskis 90+4 / Kuciak 12, Burdujan 30, Farkaş 39, Cânu 61, Buhuş 79

Arbitri: Georgian Ionescu - Radu Ghinguleac, Mircea Toderici

Stadion: Tineretului; Spectatori: 3.000

Vezi aici cele mai importante faze ale partidei UNIREA URZICENI - FC VASLUI, scor 1-0