Victorie inutilă pentru Farul în meciul cu FC Argeş. Constănţenii merg în Liga a II-a!

Farul Constanţa a învins, sâmbătă, cu 2-0, formaţia FC Argeş, în etapa a 31-a a Ligii I, însă a retrogradat matematic în eşalonul secund. Constănţenii mai pot obţine cel mult nouă puncte în acest sezon, adică exact câte îi despart acum de Poli Iaşi şi Gloria Bistriţa, echipe în faţa cărora sunt dezavantajaţi, însă, de rezultatele directe.

Înaintea meciului cu FC Argeş, Farul obţinuse doar patru puncte din 39 posibile în cele 13 etape scurse din retur.

Elevii lui Lucian Marinof au dominat clar ostilităţile încă din debutul meciului şi au deschis scorul după 11 minute, prin Dejan Rusmir, văzut foarte bine de Gerlem şi scăpat singur cu Boşneag. În timp ce piteştenii au alergat fără luciditate după egalare, minutul 36 au adus al doilea gol al gazdelor, marcat de Chico, după o acţiune de toată frumuseţea a lui Rusmir şi Măţel. Chiar înaintea pauzei Boşneag s-a opus golului trei în faţa lui Gerlem, iar Farul a încheiat o primă repriză spectaculoasă cu un avantaj de două goluri.

Imediat după reluare, acelaşi Boşneag a respins din nou cu piciorul la un şut violent al lui Voiculeţ, în timp ce colegii săi din câmp au continuat să orbecăiască pe teren.

În minutul 58, gazdele au rămas în inferioritate numerică, Gerlem fiind eliminat chiar în momentul în care urma să fie înlocuit cu Mendy. Brazilianul a primit al doilea galben şi, implicit, cartonaşul roşu, pentru semne obscene adresate spectatorilor de la tribuna întâi.

După eliminarea lui Gerlem, jocul a devenit mai anost, constănţenii dând dovadă de mai multă prudenţă, iar oaspeţii de neputinţă în încercarea lor de a relansa partida.

Singura pată de culoare până la final a fost o încăierare produsă la mijlocul terenului în minutul 90+1, soldată cu trei cartonaşe galbene.

Farul a obţinut, astfel, a doua victorie din retur, care nu o ajută, însă, cu nimic, constănţenii nemaiavând şanse de menţinere în primul eşalon. "Marinarii" se întorc în liga secundă după 9 ani de la ultima retrogradare, de la finalul sezonului 1999/2000, când au revenit, însă, în prima ligă după doar un an.