Victor Hănescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Doha

Jucătorul român de tenis Victor Hănescu a câştigat miercuri partida cu rusul Mikhail Iujnâi şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Doha (Qatar), dotat cu premii în valoare de 1.110.000 de dolari.

Hănescu l-a învins pe Iujnâi în două seturi, scor 6-2, 6-4, într-un meci care a durat o oră şi 30 de minute.

Pentru calificarea în sferturile de finală, românul va primi din partea organizatorilor un cec în valoare de 27.650 de dolari şi 45 de puncte ATP.

În următorul meci, Victor Hănescu îl va întâlni pe câştigătorul dintre Andy Roddick (favorit numărul 4) şi Arnaud Clement.

Jucătorul român este calificat şi în sferturile de finală ale turneului de dublu, acolo unde face pereche cu americanul James Cerretani. Cei doi îi vor întâlni pe Phillip Petzschner (Ger) / Alexander Peya (AUT).