Universitatea Craiova a obţinut prima victorie în deplasare în Liga I

Universitatea Craiova a obţinut, vineri, prima victorie în deplasare în sezonul 2009/2010. Oltenii s-au impus la limită, scor 1-0, pe terenul echipei cu o singură victorie acasă, Internaţional Curtea de Argeş, unicul gol al întâlnirii fiind înscris de Mihai Dina.

Fără cel mai bun om al lor, Mihai Răduţ, care a suferit o fractură de pomete etapa trecută, la Vaslui, şi cu antrenorul Ştefan Stoica în tribună, fiind suspendat, cei de la Curtea de Argeş au ţinut piept Universităţii până aproape de pauză.

În minutul 43, Mihai Dina a marcat pentru Universitatea Craiova, după o pasă primită de la Wobay.

În partea secundă a jocului, Vezan a fost cel mai periculos om al gazdelor la poarta lui Silviu Lung jr., ratând două ocazii importante (56, 63), dar apoi Curtea de Argeş a rămas în 10 oameni, după ce Cornel Frăsineanu a primit al doilea galben şi, implicit, cartonaşul roşu, pentru o simulare în careul Universităţii.

Cu avantaj de un gol şi cu un om în plus, Universitatea a oprit motoarele. Chiar dacă au mai avut două ocazii uriaşe de a marca într-un singur minut (90), când Popa s-a opus unui şut al lui Badea, iar Neagu a respins din faţa porţii goale un şut al lui Costea, oltenii au avut emoţii pe final, când gazdele s-au năpustit spre poarta lui Lung junior.

În urma victoriei de la Mioveni, Universitatea urcă pe locul 12 în clasament, cu 14 puncte, iar Internaţional Curtea de Argeş se menţine pe 11, cu 15 puncte.

CASETA TEHNICĂ:

INTERNAŢIONAL CURTEA DE ARGEŞ - UNIVERSITATEA CRAIOVA 0-1 (Dina 42)

Internaţional: Popa - D Matei, Viera, R. Raţiu, Frăsineanu - Băcilă, Izvoranu (D. Stan 29), Vezan, C. Lazăr (G. Neagu 55) - Zăgrean - E. Kone (Voiculeţ 53). Antrenor: Ştefan Stoica.

Universitatea Craiova: S. Lung Jr - Bădoi, Găman, Mitchell, Rose - Wobay (Firţulescu 82), Dilevski, D. Stoica, F. Costea - Dina (Şoavă 66), M. Costea (V. Badea 74). Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: Frăsineanu 40, 64, Neagu 90+4 / Dilevski 80, S. Lung Jr 80

Cartonaş roşu: Frăsineanu 64

Arbitri: Alexandru Deaconu - Dorin Mudura, Vasile Marinescu (iniţial, la acest meci fusese delegat Alexandru Tudor, care urma să fie ajutat de asistenţii Mudura şi Marinescu).

Stadion: Dacia (Mioveni); Spectatori: 2.500

Vezi aici cum s-a desfăşurat partida Internaţional Curtea de Argeş - Universitatea Craiova, scor 0-1.