Unirea Urziceni - FC Vaslui 1-2. Lăcătuş, la a doua victorie consecutivă pe banca Vasluiului

FC Vaslui a câştigat cu 2-1, în deplasare, la Unirea Urziceni, într-un meci din etapa a 10-a care a adus un duel pe băncile tehnice între doi mari foşti jucători ai Stelei, Dan Petrescu şi Marius Lăcătuş. \"Fiara\" e la al doilea succes consecutiv pe banca moldovenilor, care au obţinut prima victorie din istorie pe terenul Unirii.

Cele mai importante momente ale partidei.

Min. 90 Meciul se va prelungi cu 3 minute

Min. 82 Şut bun al lui Semedo, puţin pe lângă poarta lui Hăisan

Min. 65 Nicio ocazie importantă după ce Vasluiul a egalat. Toate mingile se joacă undeva în zona de la centrul terenului

Min. 47 Unirea începe bine şi repriza secundă. Şutul lui Dănălache trece puţin pe lângă poarta lui Hăisan

Min. 44 Cea mai mare ocazie aparţine Unirii. Onofraş trimite din 12 metri, poziţie centrală, peste poarta lui Hăisan. Atacantul campioanei a alunecat în momentul şutului şi l-a lovit involuntar pe portarul Vasluiului.

Min. 39 Arlauskis scoate cu ceva emoţii o lovitură liberă executată destul de bine de Wesley

Min. 33 Replică bună a Unirii. Mehmedovic şi Onofraş nu reuşesc să-l învingă pe Hăisan, din câţiva metri

Min. 23 O nouă ocazie pentru oaspeţi. De data aceasta schimbare de roluri, pasă Wesley pentru Gerlem, ultimul pătrunde de pe dreapta pe centru, printre doi fundaşi ai Unirii, dar şutul decarului Vasluiului trece pe lângă poarta lui Arlauskis

Min.  11 Ocazie pentru Vaslui. Gerlem centrează în faţa porţii, de pe partea dreaptă, Wesley încearcă o alunecare, dar ratează de puţin intercepţia

Unirea Urziceni împarte poziţia secundă a clasamentului cu alte două echipe, CFR Cluj şi FC Timişoara. Lider e Rapid, cu 18 puncte, unul mai mult decât campioana. De partea cealaltă, elevii lui Lăcătuş sunt pe locul 9, cu 13 puncte.

În ultima întâlnire directă, Unirea s-a impus cu 1-0, prin golul lui Bilaşco, din minutul 11.

Derby-ul provinciei, Unirea Urziceni - FC Vaslui este  arbitrat de o brigadă străină, cu italianul Matteo Trefoloni la centru.