Tenis - Perechea Victor Hănescu/James Cerretani s-a calificat în sferturile turneului de la Doha

Perechea James Cerretani (Statele Unite)/Victor Hănescu (România) s-a impus, marţi, în faţa perechii Andreas Seppi (Italia)/Viktor Troicki (Serbia), scor 6-4, 6-4, în cadrul unui meci din primul tur al turneului de la Doha, dotat cu premii în valoare de 1.110.250 de dolari.

Pentru această victorie, Hănescu şi Cerretani vor primi un cec în valoare de 8.500 de dolari şi 45 de puncte ATP.

În sferturi, cuplul Cerretani/Hănescu va întâlni perechea învingătoare din partida Mariusz Frystenberg/Marcin Matkowski (Polonia)-Philipp Petzchner (Germania)/Alexander Peya (Austria).

Victor Hănescu este prezent şi pe tabloul principal la simplu, unde s-a calificat în turul 2 după ce a trecut de sârbul Viktor Troicki. În următorul tur, Hănescu va juca împotriva învingătorului din partida Igor Andreev-Mihail Iujnâi.