Steaua i-a lăsat fără replică pe gălăţeni

Steaua învinge Oţelul Galaţi cu scorul de 5-0, prin golurile marcate de Bogdan Stancu (33), Goian (45 penalty), Toja, Dayro Moreno (67), Kapetanos (85), într-un meci din etapa a 28-a a Ligii I.

Steaua începe în forţă meciul cu Oţelul Galaţi. Încă din primul minut Kapetanos pune în pericol tabăra adversă şi şutează de la marginea careului, dar Kolev reuşeşte să respingă.
Sergiu Costin (18) îi dă ceva bătăi de cap lui Zapata, care până la urmă reuşeşte să reţină şutul puternic al lui Costin.

Steaua domină partida. Bogdan Stancu (33) deschide scorul printr-un şut la colţul scurt, după o pasă a lui Tiago. Stancu reuşeşte al optulea său gol la Steaua. Greşeala lui Giurgiu, care îl faultează în careu pe Dayro Moreno, dublează avantajul gazdelor. Oţelul Galaţi este în inferioritate numerică în următoarele minute, iar pentru Steaua marchează Goian (45) din penalty, chiar înainte de pauză.

Repriza a doua este de coşmar pentru Oţelul. Ploaia de goluri începe cu .

Finalul de meci se încheie cu victoria detaşată a Stelei, cu 5-0 în faţa Oţelului.

Caseta tehnică:

STEAUA - OŢELUL GALAŢI 5-0 (B. Stancu 34, D. Goian 45+1-penalty, Toja 58, D. Moreno 67, Kapetanos 85)

Steaua: Zapata - Golanski, Ghionea, Goian, P. Marin - Toja, Bicfalvi, Tiago (Ochiroşii 76), Dayro Moreno (Semedo 70) - Kapetanos, B. Stancu (A. Ionescu 68). Antrenor: Marius Lăcătuş.

Oţelul: Kolev - Râpă, Sg. Costin, Jelev (Gado 27), S. Ilie - L. Iorga, Bourceanu, Giurgiu, Sălăgean - Pena (M. Tănasă 52), Ibeh (Elek 83). Antrenor: Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: P. Marin 15, B. Stancu 54, Golanski 78 / Iorga 78, Râpă 78

Cartonaş roşu: Giurgiu 45

Arbitri: Alexandru Tudor - Ionel Popa, Nicolae Megheşan

Stadion: Steaua; Spectatori: 5.000

Vezi cele mai importante faze ale meciului Steaua - Oţelul Galaţi 5-0