Steaua a remizat, 0-0, cu Genclerbirligi, în ultimul amical dinaintea debutului în Liga Europa. VEZI GALERIE FOTO!

Steaua a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul amical disputat, sâmbătă, cu turcii de la Genclerbirligi, ultimul dinaintea întâlnirii cu ungurii de la Ujpest, din prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Europa. Înaintea jocului, FC Steaua şi-a prezentat lotul pentru sezonul 2009/2010, în faţa unor tribune aproape goale.

Antrenorul Stelei, Cristiano Bergodi, aflat la primul meci în Ghencea, a folosit următoarea formulă: Tătăruşanu (Zapata 46, C. Lungu 82) - Golanski (Tudose 62), Goian (I. Rada 73), Ghionea (E. Baciu 73), P. Marin (Ninu 66) - Szekely (Nicoliţă 66), Bicfalvi (Onicaş 56), Toja (A. Ionescu 60), Ochiroşii (Grzelak 56) - Surdu (Bibişkov 76), Kapetanos (B. Stancu 56).

După ce prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, în repriza secundă Bergodi a operat numeroase schimbări. Jocul "roş-albaştrilor" s-a iuţit, însă ocaziile importante de gol au continuat să lipsească. Singura fază mai periculoasă, care i-a pus mari probleme portarului oaspeţilor, a fost creată de Mihai Onicaş, cu un şut foarte bun de la 30 de metri, respins însă de goal-keeper-ul advers.

Tot în repriza secundă, în jurul minutul 70, jocul a devenit ceva mai tensionat, Goian fiind la un pas de încăierare cu un adversar care l-a călcat pe gambă în timp ce se afla la pământ.

În minutul 88, Steaua a rămas în 10, după ce fundaşul Ducu Ninu a fost eliminat în urma unui conflict cu Burhan Eşer, care a primit şi el cartonaşul roşu.

În minutul 90+1, Gencler a avut o mare ocazie de gol, un balon şutat de un fotbalist al oaspeţilor, la colţul scurt, trecând foarte aproape de bara din dreapta lui Lungu.

Nici înaintea noului sezon suporterii Stelei nu au uitat de "războiul" cu patronul Gigi Becali. Fanii de la Peluza Sud au afişat la începutul meciului cu Genclerbirligi un banner cu mesajul: "Un nou început, aceeaşi dorinţă: Gigi, pleacă!".

"Roş-albaştrii" şi-au prezentat lotul în faţa unor tribune aproape goale.

Înaintea partidei cu Gencler, Steaua şi-a prezentat lotul pentru sezonul 2009/2010. La eveniment nu au răspuns prezent prea mulţi suporteri, în tribunele stadionului din Bulevardul Ghencea aflându-se doar aproximativ 3.000 de spectatori.

Jucătorii stelişti au fost prezentaţi în cadrul unui spectacol impresionant de laser şi lumini. După ce şi-au făcut intrarea toţi fotbaliştii, ultimul a fost prezentat noul antrenor Cristiano Bergodi. La prezentarea oficială, jucătorii stelişti au purtat noile echipamente asemănătoare cu cele ale Barcelonei.

Cei mai aplaudaţi au fost Ghionea, Goian, Petre Marin, Toja şi antrenorul Cristiano Bergodi, al cărui nume a fost scandat de spectatori.

Lotul prezentat suporterilor sâmbătă seară nu este cel definitiv, potrivit preşedintelui stelist Valeriu Argăseală urmând să mai fie transferaţi un mijlocaş central şi un fundaş stânga.

În acest moment, lotul Stelei arată astfel:

Portari: Robinson Zapata (1), Ciprian Tătăruşanu (12), Cezar Lungu (33);

Fundaşi: Dorin Goian (3), Pawel Golanski (4), Ionuţ Rada (5), Alexandru Tudose (15), Eugen Baciu (17), Petre Marin (18), Sorin Ghionea (24), Ducu Ninu (31);

Mijlocaşi: Janos Szekely (7), Rafal Grzelak (10), Juan Toja (14), Bănel Nicoliţă (16), Andrei Ionescu (19), Răzvan Ochiroşii (21), Eric Bicfalvi (26), Mihai Onicaş (25);

Atacanţi: Romeo Surdu (11), Bogdan Stancu (28), Pantelis Kapetanos (9), Krum Bibişkov (99).

Ifeanyi Emeghara şi Daniel Bălan nu au participat la eveniment.

Joi, 16 iulie, Steaua dispută primul meci oficial al sezonului, urmând să întâlnească, pe teren propriu, formaţia ungară Ujpest, în prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Europa.