Sampdoria a trecut de Inter Milano şi s-a calificat în finala Cupei Italiei

Sampdoria s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a trecut în semifinale de Inter Milano, echipa lui Cristi Chivu. În partida retur, disputată joi seară, pe "Giuseppe Meazza", Sampdoria a pierudt cu 0-1, însă s-a calificat în ultimul act al competiţiei graţie victoriei din manşa tur, 3-0.

Unicul gol al partidei de joi a fost reuşit de suedezul Ibrahimovic, în minutul 27. Chivu a intrat în repriza secundă la Inter şi a primit un cartonaş galben în minutul 81. Mai puţin norocos a fost colegul său din defensiva ner-azzurro, italianul Marco Materazzi, care a fost eliminat în prelungirile meciului pentru cumul de cartonaşe.

Finala se va disputa la 13 mai, la Roma, pe "Olimpico", între Sampdoria şi Lazio, echipa la care evoluează şi fundaţul român Radu Ştefan, şi care a trecut în cealaltă semifinală de Juventus.