Rezultate de la Campionatele Mondiale de atletism

Jamaicana Brigitte Foster Hylton a câştigat, miercuri seară, medalia de aur în proba feminină de 100 de metri garduri de la Campionatele Mondiale de atletism de la Berlin.

Cu timpul de 12 secunde şi 51 de sutimi, ea le-a devansat pe candadiana Priscilla Lopes-Schliep (12.54) şi pe jamaicana Delloreen Ennis-London (12.55).

Finala masculină la 1.500 de metri a fost câştigată de Yusuf Saad Kamel, din Bahrain, cu timpul de 3 minute, 35 de secunde şi 93 de sutimi. Argintul i-a revenit etiopianului Deresse Mekonnen (3:36.01), iar treapta a treia a podiumului a fost ocupată de americanul Bernard Lagt (3:36.20).

La aruncarea discului, medalia de aur a fost câştigată de germanul Robert Harting (69,43 metri), urmat de polonezul Piotr Malachowski (69,15 m) şi de estonianul Gerd Kanter (66,88).