Rapidiştii s-au făcut de râs la Ploieşti

Jucătorii au pierdut pentru prima oară în istorie în faţa Astrei, iar fanii giuleşteni au determinat întreruperea meciului timp de patru minute.

Meciului zilei din Liga I a fost şi cel care a creat cele mai mari probleme.

Luând recentul exemplu al fanilor dinamovişti, de la meciul cu Slovan Liberec, suporterii de sub Podul Grant au făcut ce-au făcut şi au reuşit să întrerupă jocul de la Ploieşti, aproape imediat după ce favoriţii au primit al doilea gol. Au motivat că au fost provocaţi de suporterii Astrei, arbitrul a aşteptat ca jandarmii să potolească ostilităţile şi a repornit partida după patru minute.

În teren tot rapidiştii au dezamăgit, dar la nivelul jucătorilor. Au deschis scorul şi se părea că vor câştiga fără probleme, însă gazdele le-au speculat superficialitatea şi au punctat prin doi puşti, Liviu Ganea şi Alexe, ambii împrumutaţi de Dinamo la Ploieşti. S-a încheiat 3-1 pentru Astra, care nu câştigase până la acest joc niciuna dintre cele zece întâlniri anterioare cu Rapidul.

De asemenea, Astra nu marcase vreun gol şi nu obţinuse vreo victorie nici în actuala ediţie de campionat, însă graţie ultimului rezultat nu numai că a scăpat de ultimul loc, dar a urcat cinci poziţii.