Rapid a învins Farul Contanţa, scor 1-0, deşi a jucat în inferioritate numerică o repriză

Rapid a reuşit să învingă Farul Constanţa, scor 1-0, prin reuşita lui Ricardo Fernandes din minutul 77. Giuleştenii au jucat în inferioritate numerică o repriză, după ce Marius Constantin a fost eliminat la pauză după ce l-a injurat pe arbitrul Robert Dumitru pe drumul spre vestiare.

Rapidul a ieşit mult mai motivată de la vestiare, deşi erau în inferioritate numerică, giulestenii reuşind să se instaleze confortabil la cârma jocului. Atacurile repetate la poarta Farului şi-au găsit materializarea până la urma în minutul 77 când Fernades a reuşit să deschidă scorul cu un şut din 3 metri în urma unei lovituri de colţ de pe partea stângă, Maftei prelungind mingea pe spate până la fundaşul rapidist, care a înscris nestingherit din careul mic.

În urma acestui rezultat, Rapid a urcat pe locul 3 în clasament, cu 34 de puncte, în timp ce Farul Constanţa a rămas pe poziţia a 12-a, cu 22 de puncte.

Vezi aici desfăşurarea partidei Rapid - Farul Constanţa, scor 1-0