Polo: România s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de la Roma

Echipa naţională de polo a României s-a calificat duminică în sferturile de finală ale CM, după ce a trecut de reprezentativa similară a Australiei, scor 7-5.

Scorul pe reprize a fost 2-1, 1-1, 2-1, 2-2, iar marcatorii tricolorilor au fost Diaconu (2), Cosmin Radu (2), Kadar, Iosep şi Ramiro.

În faza următoarea a competiţiei, naţionala României, antrenată de ungurul Istvan Kovacs, va da piept cu reprezentativa similară a Croaţiei, care este campioana mondială en-titre, meci ce va avea loc marţi, de la ora 16.20.

Celelalte sferturi de finală vor programa întâlnirile Spania-Canda, SUA-Germania şi Ungaria-Serbia/Italia.