Pandurii urcă din nou pe podium

Echipa antrenată de Sorin Cârţu a câştigat cu 2-1 la Ceahlăul şi se poziţionează în spatele Braşovului şi Urziceniului în ierahia provizorie din mijlocul etapei a 5-a.

Pandurii este echipa imprevizibilă a startului de sezon. Lideră după două etape, apoi înfrântă pe teren propriu de Internaţional Curtea de Argeş, iar acum, victorie la Piatra Neamţ, sunt semnele unei dinamicităţi spectaculoase, care a urcat din nou pe podiumul provizoriu al Ligii I.

Au deschis scorul sub Pietricica, au fost repede egalaţi, dar nu s-au mulţumit să plece cu un punct din Moldova şi au revenit în avantaj în debutul reprizei secunde.

Au avut şi noroc, brazilianul Vinicius, de la gazde, executând telefonat o lovitură de la 11 metri, permiţându-i portarului Mongote să intervină cu succes. După minutul 70 "autobaza" şi-a făcut datoria, scorul a rămas 2-1, iar Pandurii urcă în clasament în spatele Braşovului şi Urziceniului.

CASETA TEHNICĂ:

CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ - PANDURII TÂRGU JIU 1-2 (Doicaru 23 / Martinovic 19, Nalaţi 50)

Ceahlăul Piatra Neamţ: Roheţki (Savu 46) - Burlacu, Ichim, Forminte, Barna - Bădescu, Achim, Cebotaru, Onciu (Gafiţa 57 ) - Vinicius (Prodan 70), Doicaru. Antrenor: Florin Marin.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Rusu, Chibulcutean, Martinovic, Cardoso - Stancu (Tilincă 57), Stângă, Nalaţi, Grecu - Basara (Hidişan 57), Stromajer (Murgan 81). Antrenor: Sorin Cârţu.

Cartonaşe galbene: Roheţki 19, Forminte 73, Burlacu 80 / Martinovic 65, Cardoso 66, Hidişan 69

Arbitri: Paul Unimătan - Eduard Crângaşu, Nicolae Megheşan

Stadion: Municipal; Spectatori: 2.000

Vezi aici cum s-a desfăşurat partida Ceahlăul - Pandurii 1-2