Pandurii Târgu Jiu a debutat cu victorie în ediţia 2009/2010 a Ligii I

Pandurii Târgu Jiu s-a impus la limită, scor 1-0, în deplasare, în faţa nou promovatei Astra Ploieşti, duminică, în prima etapă a ediţiei 2009/2010 a Ligii I.

Astra Ploieşti a revenit după şase ani în primul eşalon. Cu o veritabilă legiune dinamovistă sub comanda lui Ion Moldovan, ploieştenii nu au părut să acuze tracul debutului pe prima scenă fotbalistică şi au jucat curajos. Marius Mihalache i-a dat emoţii lui Stanca prin două şuturi de la distanţă, iar la dincolo, în poarta Astrei, Cristi Munteanu nu a avut prea mari probleme în afară de o fază din minutul 20, când a reţinut în doi timpi o minge şutată de Păcurar.

Finalul primelor 45 de minute a găsit tabela înţepenită la 0-0, fapt ce s-a schimbat, însă, imediat după pauză. După ce Predescu nu a reuşit să profite de un pas la ofsaid greşit al apărării oaspeţilor şi a trimis peste poartă, deşi scăpase singur cu Stanca, în minutul 47 Pandurii Târgu Jiu a deschis scorul prin Alexandru Păcurar, găsit liber la 2 metri de poartă de şutul unui coechipier.

După marcarea golului, Pandurii a apărat rezultatul, iar Astra a alergat fără încetare după egalare. Numai că renumita "autobază" a gorjenilor a funcţionat fără cusur, apărarea Pandurilor reuşind să blocheze orice tentativă de atac a gazdelor, iar meciul s-a încheiat cu victoria la limită a oaspeţilor, 1-0.

La meci au fost prezenţi şi pugiliştii Adrian Diaconu şi Lucian Bute, invitaţi de preşedintele de onoare al Astrei, Emanoil Savin, cel care este şi primarul oraşului Buşteni.