Oţelul Galaţi - FC Braşov 1-1 (FINAL), în primul meci al etapei a 9-a din Liga I

Oţelul Galaţi nu a simţit gustul victoriei pe teren propriu în acest sezon şi spera să spargă gheaţa chiar în faţa revelaţiei FC Braşov. Meciul din etapa a 9-a a Ligii I s-a încheiat, însă, la egalitate, scor 1-1.

Componenţa echipelor:

Oţelul: Kolev - Râpă, Sg. Costin, Jelev, S. Ilie - G. Paraschiv (Ibeh 46), Giurgiu, Viglianti, Neagu (Pena 66), Sălăgean (Pătraş 69) - Axente. Antrenor: Dorinel Munteanu.

FC Braşov
: D. Coman - Rui Duarte (Cristescu 78), Abrudan, Nuno Diogo, Ezequias - I. Voicu, Ilyeş (Dedu 82), N.Grigore, C. Munteanu - Sburlea (Măldărăşanu 63), Zaharia. Antrenor: Viorel Moldovan.

Arbitri: Alexandru Deaconu - Daniel Hulubei, Dragoş Mihai Iliescu.

Cele mai importante momente ale partidei:

Min. 86 Oţelul atacă în valuri poarta lui Dani Coman, însă reuşeşte să concretizeze doar într-o fază în care Axente era într-o evidentă pozişie de ofsaid. Golul nu a fost validat.

Min. 80 Pe final, jocul este tot mai fragmentat, iar fazele de poartă lipsesc. Antrenorul Braşovului, Viorel Moldovan, forţează victoria cu două schimbări ofensive.

Min. 60 Golul primit în debutul reprizei i-a zdruncinat pe braşoveni, care continuă să joace ezitant în apărare. La o astfel de fază, Oţelul a fost la un pas de a prelua conducerea, prin Sălăgean, însă şutul acestuia de la 15 metri a trecut peste.

Min. 44 După primirea golului, gălăţenii au început să caute tot mai insistent egalarea, însă Dani Coman a reuşit să păstreze poarta închisă.

Min. 30 Dănuţ Coman îi salvează pe braşoveni de la primirea unui gol, reuşind să respingă un şut al lui Neagu.

Min. 26 Axente a încercat o foarfecă, însă mingea s-a dus peste poartă

Min. 24 Cătălin Muntreanu i-a centrat perfect lui Zaharia, a cărui lovitură de cap a fost scoasă de sub bară de Kolev.

Min. 19 Gabriel Paraschiv (Oţelul) a prins un voleu de la 20 de metri, dar Coman a reţinut în doi timpi.

Min. 10 Primele minute ale meciului s-au scurs fără vreo ocazie importantă de gol. Oaspeţii domină la capitolul posesie.