Oţelul a câştigat cu şansă prima partidă a sezonului 2009/2010 al Ligii I

Echipa antrenată de Dorinel Munteanu, Oţelul Galaţi, s-a impus vineri pe terenul nou promovatei Internaţional Curtea de Argeş, scor 0-1, deşi argeşenii au dominat pe tot parcursul meciului.

Dacă elevii lui Dorinel Munteanu au ajuns foarte rar în preajma careului şi porţii lui Marius Popa, la poarta lui Baotici, noul goalkeeper al Oţelului, ocaziile s-au ţinut lanţ, Frăsineanu şi Voiculeţ având câteva oportunităţi excelente de a înscrie primul gol al noii ediţii de campionat.

Gălăţenii au avut un joc mai bun în repriza a doua când au şi marcat golul victoriei, prin nou intratul în teren, Axente, care, cu un voleu la vinclu, l-a învins pe Marius Popa, la primul şut pe poartă al oţelarilor.

Presiunea de final a celor de la Internaţional în căutarea golului egalizator a rămas fără urmări pe tabelă. Argeşenii au rămas în inferioritate în prelungiri după eliminarea lui Frăsineanu.

Înfiinţată în anul 2000, Internaţional Curtea de Argeş a debutat cu această ocazie în Liga I, echipa argeşeană evoluând până acum numai în ligile a doua şi a treia.

Jucătorii gazdelor Chiricheş, Neagu, Fl.Popa, Răduţ şi Jianu au disputat primul lor meci în Liga I, în timp ce Baotic, Mojsov şi Antal de la Oţelul au debutat şi ei în prima eşalon.

În etapa următoare, Internaţional Curtea de Argeş va evolua în deplasare cu Dinamo, în timp ce echipa antrenată de Dorinel Munteanu va juca pe teren propriu cu nou-promovată Ceahlăul Piatra Neamţ.