Loţi Boloni speră în continuare la titlul din campionatul belgian

Cu doar trei etape rămase de disputat Standard Liege s-a distrat, 4 la 1 cu Mechelen şi rămîne pe locul doi, la egalitate de puncte cu liderul Anderlecht.

Ladislau Boloni este foarte aproape de primul mare titlu din cariera de antrenor.

Standard Liege a avut misiune uşoară în faţa propriilor suporteri cu Mechelen. Jucătorii lui Boloni au avut nevoie de doar 23 de minute pentru a înscrie 4 goluri. Spectacolul a fost deschis de Defour în minutul 12 urmat de Jovanovici de două ori şi de Benteke. Oaspeţii s-au trezit mult prea târziu iar golul lui Mununga nu a putut schimba nimic. Scor final 4 la 1 şi Standard egalează la puncte liderul Anderlecht care a câştigat, de asemenea uşor, 4 la 0 cu Dender.

Clasament: 1. Anderlecht 70p (69-28) 2. Standard Liege 70p (63-26) 3. FC Bruges 56p.