Lionel Messi, votat cel mai bun fotbalist din Liga Campionilor de vizitatorii REALITATEA.NET

Argentinianul Lionel Messi a fost votat de vizitatorii portalului REALITATEA.NET cel mai bun fotbalist din ediţia 2008/2009 a Ligii Campionilor, câştigată chiar de formaţia sa, FC Barcelona.

Dintre cei 250 de votanţi, 51% l-au votat pe Messi drept cel mai bun jucător din principala competiţie europeană intercluburi.

Următorul clasat în ierarhia realizată de vizitatorii portalului de stiri nr. 1 din România a fost portughezul Cristiano Ronaldo, de la Manchester United, cu 20,72% din voturi, iar pe poziţia a treia s-a clasat un alt fotbalist de la câştigătoarea trofeului, Xavi Hernandez (7,17%).

Au mai primit voturi Frank Lampard (Chelsea, 3,98%), Steven Gerrard (Liverpool, 3,59%), Alessandro Del Piero (Juventus, 3,19%), Franck Ribery (2,39%). Cu câte 1,99% din voturi s-au ales Thiery Henry (Barcelona), Samuel Etoţo (Barcelona) şi Wayne Rooney (Manchester United), în timp ce olandezul Robin van Persie a obţinut doar 1,2% din voturi.

FC Barcelona a câştigat Liga Campionilor, după ce a învins, în finală, cu scorul de 2-0, pe Manchester United.