Liga I, etapa a 13-a: Gaz Metan, victorie cu emoţii în faţa lui Poli Iaşi

Gaz Metan Mediaş a câştigat cu 2-1 în faţa lui Poli Iaşi, într-un meci din etapa a 13-a, însă oamenii lui Pustai au tremurat din greu pentru cele trei puncte. Deşi Silvăşan a deschis scorul repede (12), după ce a speculat o eroare de plasament a defensivei ieşene, iar oaspeţii au evoluat în inferioritate ultimele 60 de minute, după eliminarea lui Bratu, rezultatul meciului a stat în balanţă până la ultimul fluier al lui Colţescu.

După golul lui Silvăşan, gazdele s-au aruncat în atac, dar Kubala şi Dudiţă nu au reuşit să-l învingă pe Brăneţ. Repriza secundă a fost dominată cu autoritate de elevii lui Pustai, care au ratat ocazie după ocazie.

În finalul meciului, Hoban a trimis însă cele trei puncte în contul Gazului, după ce a dovedit mult sânge rece, driblând doi fundaţi de la Poli şi pe goalkeeper-ul Brăneţ, într-un careu supraaglomerat. Chiar şi aşa, Iaşiul putea da lovitura în ultimul minut al meciului, când Bârlădeanu a avut şansa egalării, dar şutul trimis de el de la 25 de metri, lateral dreapta, a lovit bara stângă a porţii lui Buchta.

Gaz Metan Mediaş a reuşit prima victorie după patru etape consecutive în care a înregistrat numai egaluri. În acelaşi timp, Gaz Metan nu a mai pierdut în campionat din data de 13 septembrie, când a fost învinsă cu 4-2 de Steaua.

După acest meci, Gaz Metan Mediaş a acumulat 19 puncte şi se află pe locul 9 în Liga I, în timp ce Politehnica Iaşi se menţine pe 14, cu 14 puncte.