Liga I - Ceahlăul a câştigat "derby-ul" fostei Cooperative, cu Gloria Bistriţa

Ceahlăul Piatra Neamţ şi Gloria Bistriţa, "stâlpii" Cooperativei de altă dată, s-au întâlnit sâmbătă, în etapa a 7-a a Ligii I. După ce bistriţenii au condus la pauză sub Pietricica, în repriza secundă Ceahlăul a schimbat echipamentul şi a întors rezultatul, impunându-se cu 2-1.

În prima repriză cele două combatante şi-au împărţit momentele de dominare în prima repriză, iar în minutul 40 Gloria a reuşit să deschidă scorul datorită unei execuţii magistrale a lui Lucian Sânmărtean. Deşi Roheţki, care a scăpat mingea pe sub el în poartă, a încercat să mascheze golul, centralul Colţescu a fost pe fază, astfel că bistriţenii au intrat la cabine în avantaj.

După odihnă, a avut loc o schimbare la faţă a Ceahlăului. Elevii lui Mihai Ionescu au schimbat echipamentele portocalii din prima repriză cu cele galbene, dar şi tactica. Cu un atac mult mai vioi, după introducerea lui Gafiţa şi mai percutant, nemţenii au preluat iniţiativa şi ar fi putut egala în minutul 52, când nou intratul Gafiţa a trimis puţin peste poartă. Golul plutea în aer la poarta lui Albuţ şi a venit în cele din urmă din piciorul fundaşului central al gazdelor, Alexandru Forminte (62), scăpat din marcaj de căpitanul şi antrenorul secund al oaspeţilor, Cristian Coroian.

După numai un minut, Ceahlăul a primit, corect, un penalty, la un fault al lui Homei asupra lui Cebotaru, iar lovitura de la 11 metri a fost transformată fără emoţii de Ionuţ Bădescu (64).

Bistriţa era în corzi, iar Gafiţa a avut golul trei în vârful bocancului (67), însă mingea a trecut puţin alături. Până la final nimic nu s-a mai schimbat, nemţenii reuşind să conserve rezultatul, deşi oaspeţii au jucat totul pe cartea atacului.

CASETA TEHNICĂ:

CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ - GLORIA BISTRIŢA 2-1 (Forminte 62, Bădescu 65-penalty / L. Sânmărtean 38)

Ceahlăul: Roheţki - Burlacu, Viţelaru, Forminte, Barna - Bădescu, Achim (Prodan 74), Cebotaru, Onciu - Vinicius Fabbron (Tudosă 90), Doicaru (Gafiţa 46). Antrenor: Mihai Ionescu.

Gloria: Albuţ - Homei, Frăsinescu, A. Rus, D. Sânmărtean (Keita 81) - Hora (T. Moldovan 75), Achim, R. Săceanu, Velcovici - L. Sânmărtean - Cr. Coroian (R. Neagu 67). Antrenor: Sandu Tăbârcă

Cartonaşe galbene: Bădescu 9, Onciu 23, Viţelaru 33, Doicaru 39, Achim 50, Burlacu 83, Barna 90 / D. Sânmărtean 10, Albuţ 33, Homei 33, L. Sânmărtean 58, A. Rus 88.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Gero Szabo, Liviu Ciubotariu

Stadion: Ceahlăul; Spectatori: 1.000

Vezi aici cum s-a desfăşurat partida Ceahlăul - Gloria Bistriţa, scor 2-1.