Ieşenii le-au ţinut piept bănăţenilor

Poli Iaşi şi FC Timişoara au încheiat la egalitate partida din etapa a doua a Ligii I, cu scorul de 1-1. Golurile partidei au fost marcate de Parks (57) şi Munteanu (61).

Iaşiul începe cu avânt prima repriză în timp ce FC Timişoara resimte oboseala după meciul cu Şahtior Doneţk. Poli Iaşi domină prima parte a meciului.

Ieşenii sunt destul de ofensivi. Apărarea Timişoarei este surprinsă de Vlad Bujor care scapă singur spre poartă, dar întârzie să şuteze şi Bădoi îl deposedează. De partea cealaltă Stelian Stancu ajunge şi el singur în faţa porţii, dar arbitrii indică offside.

Timişorenii nu forţează, ci îi aşteaptă pe ieşeni să iasă la joc. Iaşiul pleacă pe contraatac, după un corner al timişorenilor. Ignatov centrează, iar Miclea reia cu capul puţin pe lângă poartă. Din nou Ignatov şutează de la 25 de metri de poartă, dar mingea trece peste transversală.

În minutul 30 timişorenii le creează probleme ieşenilor. Arman Karamyan iroseşte una dintre cele mai mari ocazii ale Timişoarei. Parks intră în careu, centrează până la Arman Karamyan, care şutează de la 10 metri, însă Pleşca respinge în bară.

Ignatov se remarcă în prima repriză, aproape toate mingile trec pe la el.
Timişoara iese greu din apărare, echipa lui Petre Grigoraş face un pressing agresiv.

Timişorenii fac multe greşeli în faţa porţii, dar ieşenii nu reuşesc să-i taxeze. Ritmul jocului scade spre finalul primei reprize. Echipele nu găsesc soluţii în atac. Timişorenii îşi creează ultima ocazie înainte de finalul primei reprize prin Cisovsky care reia cu capul din mijlocul careului, dar Pleşca prinde mingea.

Timişoara înscrie la finalul unei faze fixe în prima parte a reprizei secunde. Winston Parks reia cu capul direct în poartă, după ce Pleşca respinge lovitura liberă executată de Artiom Karamyan. Replica ieşenilor apare în doar patru minute. Munteanu reia cu capul de lângă Pantilimon, după un corner. Aşadar ambele goluri au fost înscrise în urma unor faze fixe.

Timişoara îi lasă pe ieşeni să iasă la atac. O nouă ocazie pentru ieşeni este creată de Bujor care şutează periculos, dar Pantilimon reuşeşte să respingă şutul puternic al lui Bujor. Nici Timişoara nu duce lipsă de ocazii, însă Arman Karamyan nu ajunge la timp pentru a relua balonul în plasă. În ultimele minute timişorenii domină partida, dar meciul se încheie cu remiză, scor 1-1.

CASETA TEHNICĂ

POLITEHNICA IAŞI - FC TIMIŞOARA 1-1 (L. Munteanu 61 / Parks 57)

Poli Iaşi: Pleşca - Buta, A. Ilie, L. Munteanu, Costache - Miclea (Bâlbă 75), Milea, Ignatov (Bernsjak 66), C. Constantin - Bujor (Bârlădeanu 87), Bratu. Antrenor: Petre Grigoraş.

FC Timişoara: Pantilimon - Bădoi (Goga 81), Nibombe, Cisovski, Artiom Karamian - Stancu, Alexa, Bourceanu, Arman Karamian - Gigel Bucur, Parks (Magera 73). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Ilie 20, Milea 56, Pleşba 79, Bâlbă 79 / Nibombe 51, Bădoi 64, Parks 67

Arbitri: Sebastian Colţescu - Cristian Nica, Radu Ghinguleac

Stadion: Emil Alexandrescu; Spectatori: 6.000

Vezi aici cele mai importante faze ale partidei Poli Iaşi-FC Timişoara, scor 1-1