Hănescu merge în turul trei la New Haven

Cu o săptămână înainte de startul US Open, cel mai bun tenisman român l-a învins pe sîrbul Tipsarevic, în faţa căruia a revenit de la 0-3 în setul decisiv.

Al optulea favorit la New Haven (750.000 dolari) şi calificat direct în turul secund, Victor Hănescu (29 ATP) a reuşit să mai avanseze o fază în acest turneu, el învingându-l în trei seturi pe sârbul Jarko Tipsarevic (63 ATP).

Scorul a fost 6-4, 6-7 (8), 6-3, iar meciul a durat două ore şi 25 de minute. De remarcat că în finalul setului al doilea Hănescu a irosit o minge de meci, iar în setul decisiv a revenit de la 0-3, câştigând şase game-uri consecutive.

Pentru calificarea în turul trei, Victor şi-a asigurat 20 de puncte ATP şi 10.100 de dolari. Următorul adversar îi va fi austriacul Jurgen Melzer (38 ATP), al 11-lea favorit al turneului din Connecticut.