Hadnagy a adus victoria Braşovului la debutul în ediţia 2009/2010 a Ligii I

FC Braşov a debutat cu o victorie în ediţia 2009/2010 a Ligii I. Formaţia pregătită de Viorel Moldovan s-a impus la limită, scor 1-0, în deplasare, în faţa nou promovatei Unirea Alba Iulia, echipă revenită pe prima scenă fotbalistică din România după patru ani petrecuţi în eşalonul secund.

După ce Unirea a căutat golul prin Gheorghe Grozav şi Bucurică, iar oaspeţii prin Zaharia şi Cătălin Munteanu, tabela s-a modificat abia în minutul 40, când Atilla Hadnagy a fost găsit excelent în careu de o centrare de pe stânga a lui Cătălin Munteanu, iar atacantul braşovean a trimis în plasă de la 5 metri.

Replica Unirii a venit rapid, după doar trei minute Cristea fiind aproape de a-l învinge pe Coman din lovitură liberă de la marginea careului, însă portarul oaspeţilor a respins în transversală şi a păstrat diferenţa de pe tabelă.

La reluare, gazedele au cerut un penalty prin Veljovic, avertizat, însă, pentru simulare (51), iar Mihai Roman a trecut pe lângă 2-0 (66). Antrenorul Unirii, Adrian Falub, a făcut două schimbări ofensive, trimiţându-i în teren pe Sergiu Costea şi Bobi Verdeş în locul mai defensivilor Poverlovici şi Cristea, însă nici aşa gazdele nu au găsit calea spre gol, iar partida s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru FC Braşov.