Gimnastică - Ana Porgras, locul 7 la bârnă şi locul 5 la sol, la CM de la Londra

Gimnasta Ana Porgras s-a clasat, duminică, pe locul 7 în finala de la bârnă a Campionatelor Mondiale de la Londra. La sol, ea a ocupat o poziţie mai bună: 5.

Ana Porgras a fost notată cu 13,425, după ce a căzut de pe bârnă în timpul exerciţiului. Ea se calificase în finală de pe primul loc, cu nota 14,850.

Titlul mondial i-a revenit chinezoaicei Linlin Deng, care a fost notată cu 15,000, în timp ce argintul a fost acontat de australianca Lauren Mitchell, cu 14,875, iar bronzul, de americanca Ivana Hong, notată cu 14,550.

În finala la sol, Ana Porgras a ocupat locul 5, după ce a fost notată cu 14,125. Medalia de aur a fost câştigată de britanica Elizabeth Tweddle (14,650), cea de argint de australianca Lauren Mitchell (14,550), iar bronzul i-a revenit chinezoaicei SuiLu (14,300).

Ana Porgras, care are 16 ani şi este la prima competiţie internaţională de senioare, a câştigat sâmbătă medalia de bronz la paralele.