Germania - Rezultatele etapei a 33-a din Bundesliga

Campioana en-titre, Bayern Munchen, a remizat, sâmbătă, în deplasare, cu Hoffenheim, scor 2-2, şi a rămas la două puncte în spatele liderului VfL Wolfsburg, care a învins pe terenul lui Hannover 96, scor 5-0. Wolfsburg s-a calificat automat în grupele Ligii din sezonul viitor, pentru că în ultima etapă Bayern Munchen va întâlni pe teren propriu o altă urmăritoare în lupta pentru titlu şi Liga Campionilor, Vfb Stuttgart.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în partidele rundei a 33-a din campionatul Germaniei:

Bayer Leverkusen - Borussia M'gladbach 5-0 (Kiessling 31, Helmes 44, Castro 58, Kadlec 81, Dante 87-autogol)

VfL Bochum - Eintracht Frankfurt 2-0 (Hashemian 26, Klimowicz 73)

Borussia Dortmund - Arminia Bielefeld 6-0 (Kehl 43, Hajnal 53, N. Valdez 69, Zidan 72, 87, Tinga 84)

Hamburg - FK Koln 0-1 (Ehret 9). La oaspeţi, Sergiu Radu nu a fost reţinut în lot.

Hannover 96 - VfL Wolfsburg 0-5 (Dzeko 14, 53, 80, Grafite 33, 36)

Hertha Berlin - Schalke 04 0-0. La gazde, Maximilian Nicu nu a evoluat din cauza problemelor medicale.

Hoffenheim - Bayern Munchen 2-2 (Demba Ba 21, C. Eduardo 29 / Ribery 16, Toni 44)

VfB Stuttgart - Energie Cottbus 2-0 (Hitzlsperger 19, Cacau 78). La gazde, Ciprian Marica a fost titular şi a părăsit terenul în minutul 68, în timp ce la oaspeţi, Emil Jula a jucat de la startul partidei, fiind înlocuit în minutul 60, iar Ovidiu Burcă a fost suspendat.

Werder Bremen - Karlsruhe 1-3 (H. Almeida 73 / Stindl 29, 39, Iashvili 55)

Clasament: 1. Wolfsburg 66p, 2. Bayern 64p, 3. Stuttgart 64p, 4. Hertha 63p,.. 12. Koln 38p,.. 16. Arminia 27p, 17. Energie 27p, 18. Karlsruher 26p.

Ultima etapă din Bundesliga programează pe 23 mai următoarele meciuri: VfL Wolfsburg - Werder Bremen,  Eintracht Frankfurt - Hamburger, Bayern Munchen - VfB Stuttgart, Energie Cottbus - Bayer Leverkusen, Arminia Bielefeld - Hannover 96, Karlsruher - Hertha Berlin, FC Koln - VfL Bochum, Borussia M'gladbach - Borussia Dortmund şi Schalke 04 - Hoffenheim.